10.nädala ilm (04.- 10.03.2024)
Uuendatud : 03.03.2024 kl 21:23
Uus nädal tuleb kõrgrõhkkonna taktikepi all, kuid aina jaheneva temperatuuriga. Ööd on miinuskraadides, päevad nappide plusskraadidega.
Kevademärke on juba laialdaselt, aga ilm veel püsivalt nendele järgi paraku ei jõua.Esmaspäeval (04.03.) idapoolne kõrgrõhkkond eemaldub, kuid Skandinaavia ja Soome kohal tugevneb uus. Ka meie jääme selle mõjuvälja.
Ilm on sajuta, laialdaselt päikeseline.
Tuul puhub idakaarest ja on rahulik, vaid saartel ja Liivi lahe ümbruses on õige pisut tugevamad puhangud.
Öösel on õhutemperatur 0...-5°C, päeval +2...+8°C.
Teisipäeval (05.03.) kõrgrõhkkond Soome ja Skandinaavia kohal tugevneb.
Ilm on sajuta, mitmel pool näeb ka päikest, kuid ka pilvelaamu eksleb ringi.
Tuul puhub idakaarest ja on küllaltki nõrk.
Õhutemperatuur on öösel -1...-5°C, päeval 0...+4°C.
Kolmapäeval (06.03.) koondub kõrgrõhkkonna raskuskese Rootsi kohale, kuid selle vahetus läheduses jätkub meil laialdaselt sajuta ja päikeseline ilm.
Tuul jääb veelgi nõrgemaks.
Öösel on õhutemperatuur -1...-8°C, päeval 0...+4°C.
Neljapäeval (07.03.) kõrgrõhkkond aeglaselt nõrgeneb, kuid siiski on kindlalt Skandinaavia ja Soome kohal ning suudab meie ilma hoida kuivana. On päikest, kuid ka pilvelaamu eksleb ringi.
Tuul puhub põhjakaarest, kuid on rahulik.
Öösel on õhutemperatuur -1...-6°C, päeval -2...+3°C.
Reedel (08.03.) on kõrgrõhkkond endiselt Norra - Rootsi kohal. Selle idaservas on meie ilm kuiv ja mitmel pool ka päikeseline. Mõnel pool on ka pilvelaamu.
Tuul puhub põhjakaarest ja on nõrk.
Öösel on külmakraade -2...-9°C, päeval 0...5°C.
Laupäeval (09.03.) taandub kõrgrõhkkond kaugemale, kuna Venemaa lääne-loodeosas tiirlev madalrõhkkond trügib meile lähemale.
Ilm muutub pilvisemaks, kuid sadu tänastel andmetel siiski tulla ei tohiks.
Tuul puhub põhjakaarest ja pisut tugevneb.
Õhutemperatuur on öösel 0...-3°C, päeval -1...+2°C.
Pühapäeval (10.03.) võtab kõrgrõhkkond taas ohjad oma kätte. Idapoolse madalrõhkkonna servamööda on siiski lisandunud piisavalt niiskust, et taevas vähemasti Kesk- ja Ida-Eestis pilvisemana hoida.
Sadu aga tulla ei tohiks.
Tuul puhub jätkuvalt põhjakaarest, nõrgeneb pisut.
Öösel on õhutemperatuur -1...-6°C ning ka päeval võib kergelt miinuspoolele jääda.
Selle ennustuse kohaselt võib üsna kindlalt väita, et märts tuleb 2-3 kraadi normist soojem.
VastaKustutaJälle need kindlad väited.
KustutaVeebruar tuli ju soojem.
KustutaSee annab alust kindlateks väideteks? Kui nii, siis pole Te ilma ja kliima keerukast olemusest ja mitte-ette-ennustatavusest aru saanud.
KustutaPigem tuleb normist külmem, praeguste ennustuste järgi, kuu lõpuni rohkem kui 5 soojakraadi ei paista.
KustutaNing ECMWF pikaajalise ennustuse järgi tuleb ülejäänud kevad ja suvi meil ka jahe. Ülejäänud maailmas on muidugi kõvasti normist soojem.
Saju tõenäosus tundub ka lähiajal väga madal.
KustutaSuurveed jäävad ka vist ära?
KustutaEi jää(nud) ju. Veebruari lõpus tulvas korralikult.
KustutaTere, põud?
VastaKustutaMis põud?Kõik ujub veega. Aa, sul vaja kurke külvama panema minna homme. Võta käru ja too metsa alt lund palju kulub.
KustutaEi uju midagi. See 24. veebruari vihmauputus on tänu külmadele öödele kiirelt taandunud.
KustutaJu me elame maakeri kohtadel.
KustutaMaakera eri
KustutaSee oleks ikka suurepärane küll, kui pärast kuidkestvat mussooni algaks nüüd kuidkestev põud!
VastaKustutaLoodetavasti tuleb nüüd midagi 2002. aastaga sarnast ja põuatab vähemalt suve lõpuni välja. Võimsad kuumalained on samuti teretulnud.
Imeline kevade algus igatahes!
2013 ja 2018 oli sarnane märts, et suht iga päev võis päikest näha ja sadas vähe. Ehk nagu tollased suvedki.
KustutaEnne 20. märtsi ei paista mingit sadu tulevat. 25. veebruari öösel sadas viimati.
Kagu-Eesti on tänapäeva kliimas küll ebamõistlikuim koht suvise põua eeldamiseks. Selle kogemiseks soovitan Hiiumaad või Mandri-Eesti loodeosa.
KustutaStatistik siin: Mina endiselt sajuse suve seisukohal. Rohkem ma siin enam sõna ei võta kui sajust suve ei tule.
VastaKustutaKas 2020 oli üldse piisavalt sajune, et seda lugeda rütmi järgi sajuseks suveks? Ma ei ütleks, et too suvi oli väga sajune võrreldes kasvõi eelmise aastaga, kus juuli ja august olid sajused, 2020 oli august isegi kuivem ja juuni polnud ka üleni sajune, ainult kuu viimastel päevadel oli suur sadu. 2012 ja 2016 seevastu oli selgelt kõik kuud normist sajusemad.
KustutaStatistik siin: Olen seda ennegi kuulnud aga minu kodukohas Harjumaal tuli Juulis kaks kuunormi ja ega augustiki palju parem polnud. Juuni aga oli jah põud mis põud.
KustutaLoodame. Las põuatabki praegu ära, mil aurumine/kuivamine niigi madal. Suvel las sajab, saabki kastmisest puhata ja suvepuhkust nautida.
KustutaLisan veel ,et ka ise mõtlesin 2020 juunis ,et see rütm katkeb aga kuu vahetusel läks taevaluuk lahti.
VastaKustutaStatistik, kiitus, ootame sajust suve! (põllumees)
VastaKustutaPalju Satistik sajuse suve eest näo pealt ka küsib? Ma ei tahaks talt kohe endalt otse küsida.
KustutaAsi selles, et ma veel pean aru, kas ma endale ka tahan sajust suve tellida. Huvitav, mis kuiva suve hinnakiri tänavu on, kas on soodsam? Palju hulgiihind võiks olla. Ma otsin mõne sõbra ka kampa siis, kui on odavam.
Sajuse suve poolt minagi. Niiske õhk on puhas ja pole seda vastikut tänavatolmu.
KustutaEelmine suvi oli juulis-augustis küll piisavalt sajune :D Augusti lõpus oli kõikjal muru roheline.
VastaKustutaMa pooldan pigem 2013 või 2018 stiilis suve. Normist külmem talv ja jahe märts peaksid suurendama tõenäosust, et tuleb kuiv ja soe suvi. Aga kes teab, äkki see sajune rütm peab ikka paika. Samuti pole peale 2017. aasta päris jahedat suve olnud, tõenäliselt peab see ka kunagi uuesti tulema.
Ei usu jahedat märtsi. Selgete ilmadega peaks praegu ööd olema krõbekülmad aga ei ole ju.
KustutaJärgmiseks nädalaks lubab öösel -8 või rohkemgi ning kuu lõpuni peaks püsima selline ilmamuster, mis pigem soosib külma. Nojah, eks märtsis on ka 25 külmakraadi olnud, sellega võrreldes ei ole väga külm, aga kui kuu lõpuni püsib selline öösel -5 kuni -10 ja päeval napilt üle nulli ilm, siis võib keskmine ka madalaks jääda.
KustutaKus see normist külmem talv oli????????
KustutaStatistik siin: Kuna kasutatakse ainult viimase 30 aasta keskmist siis jah oli normist külmem aga kui näiteks võtta aluseks viimased 100 aastat siis oli talv mitu kraadi normist soojem. Seega oleneb kuidas vaatad.
KustutaKeskmisega on selline asi, et seda hetkeolukorrale timmituna kaasa tirides pole tegu miski keskmisega. Mida pikem on valim, seda objeltiivsem ja õigem on keskmine.
KustutaNo veebruar tiris ju sellegi talve keskmise nii üles, et isegi selle naljakeskmise järgi ei tohiks keskmisest külmem olla.
Aga muidugi, kui keskmine timmiti juba 0 kraadi kanti, siis muidugi...:D
Kui ikka lumi talvel maas ei püsi, mis keskmisest külmem talv see olla saab, mõtleme korraks lihtsale loogikale tuginedes.
Kusjuures mitte Inglismaal, vaid ikka Eestis. Golfi hoovus, Gröönimaa, Siber ja Põhja-Jäämeri on ikka samade kohtade peal ja kaugustel nagu 1940. aastal.
Meil Haanin viil lummõ pidä, andkõ aga suuskile vallu. Ka ilm pidi illos tulõma Haani maratonis.
VastaKustutaNägime uudistes jah kui raskelt maratoni rada valmib!
KustutaHiiumaal Kõpu poolsaarel on viimastest aastatest olnud rahuldavalt sajused vaid 2018 ja 2022 aastad. 2019,2020,2021 ja 2023 olid väga põuased.
VastaKustutaHuvitav, mitte-Kõpu-elanikuna ütleks, et arvatavasti paljud on nende aastate osas üsna erineval arvamusel.
KustutaViimaste aastakümnete rekordkuivus saartel kujunes vist kahe aasta peale kokku,2002. ja 2003. aastal. Vahepealne sügistalvine ja kevadine periood oli ka üsna kuiv, kuigi talve esimene pool oli külmavõitu.
Oleks huvitav olnud näha, kui kaugele veekogude kuivamine 2003. aasta suve lõpuks oli arenenud. Ilmselt tekkis üle aastakümnete selliseid kuivi kohti, mis edaspidid pole jälle enam kuivaks saanud. Paraku olude sunnil ei saanud asja uurida.
Harjumaal oli 2018 väga põuane ja 2023 pigem sajune. 2018 oli muru pruun nagu oleks mürgitatud ja samas 2023 augustiks oli muru sama tihe nagu jalgpalliväljakul.
KustutaPruun muru hakkas paistma see-eest 2023. aasta maikuus ja juuni lõpiuni jätkus purukuivus. Juuli algusest algasid vihmad, kuid muru hakkas normaalset vedu võtma alles nädalaid hiljem.
KustutaTartus olid 2018 ja 2021 vist kõige kuivemad. Kuigi 2021 oli august sajune ja Ida-Eestis sadas maikuus ka palju. Tegelikut viimase 5 aasta suvesi vaadates ei ütleks, et ükski ekstreemselt põuane või sajune oleks olnud. Üksikud kuud on jah põuased või sajused olnud, aga mitte terve suvi kokku. 2018 oli ehk kokkuvõttes kõige kuivem. 2019 oli tegelikult ka üsna kuiv suvi, aga ei olnud ka väga soe. Siiski ei ole ükski olnud nii sajune kui 2012 või 2016.
KustutaRääkides Hiiumaast siis on see väga sage, et Heltermaal ja Käinas kallab, samas Kõpus on põud. Tõenäoliselt nõustuvad ka Vilsandi inimesed, kes oma kõrbenud muru keskel näevad Kuressaare või Orisaare pool sageli vihmapilvi.
VastaKustutaJutt on siis suvisest ajast ja eriti selle esimesest poolest.
See on mere mõjul jah kuiv piirkond tihti. Harjumaal on kirdetuulega alati selge, kui samas sisemaa pool on äikesepilved. Nii oli nt 2018 assta mais ja juulis.
KustutaKaua Vilsandi ja Sõrve vahel mere ligidal elanuna on igasugu aastaid nähtud. Mitte suuremat põuda kui mujal, kui see on ette tulnud. Suvesid on olnud sajuseid ja vastikuid, vahel ka pigem kuivi. Loomulikult oli. kui talveilmad veel moes olid, talviti ka lumi maas, mis jäi püsima ikka enne aastavahetust.. Nii et...
VastaKustutaGFS näitab lund veel, elame-näeme!
VastaKustutaLund pole nii ammu olnud, et oleks juba viimane aeg!
KustutaEks aprillis ja mais saate oma kauaoodatud lume!
KustutaMiks mais? APrillistrt täitsa piisab. aga jaanuaris ja veebruais PEAB lund olema.
Kustuta