Veebruari lõpu ja märtsi alguse ilm (27.02.- 05.03.2023)

UUENDATUD : 02.03.2023

Nädala ilm tuleb enamasti sajuta. Kus lumi maas, seal nädala teises pooles veidi sulab.

Tuleb kuiv, rahulik ning enamasti miinuskraadidega nädal.

Esmaspäeval (27.02.) idapoolne madalrõhkkond kaugeneb ja laguneb. Mõjule saab läänepoolsem kõrgrõhkkond ning öösel hajutab see pilvi enam Lääne-, Põhja- ja Kesk-Eesti kohalt. Päeval on pilvelaamu kui ka pilvede vahelt piiluvat päikest.

Põhjakaare tuul öösel nõrgeneb, päeval on nõrk ja pöördub enam läänekaarde.

Öö on krõbe - külma on -10...18°C, päeval tuleb merelt sooja ja õhutemperatuur tõuseb 0°C ümbrusse, ida pool jääb -3...-7°C-ni.

Teisipäeval ja kolmapäeval (28.02. ja 01.03.) oleme endiselt kaitstud läänepoolse kõrgrõhkkonna tiiva all.

Teisipäeval puhub nõrk läänekaare tuul, kolmapäeval avaldab veidi survet madalrõhkkond ja loodetuul tugevneb rannikul 13...16m/s.

Öösiti on temperatuur miinuspoolel, päeviti -1...3°C.

Neljapäeval (2.02.) jätkub enamasti päikeseline ilm. Samas puhub aga tugev loodetuul, mis ei lase päikest nautida nii, nagu tahaks.

Õhusooja on 1...5°C.

Reedel (3.03.) tekib Rootsi kohal pisike, aga kuri osatsüklon ja võtab kursi otse Eesti kohale. Öö on veel selgem ja sajuta, vihmasadu jõuab Hiiumaale ja looderannikule õhtul, levib järgneval ööl üle maa ning on enamasti nõrk - mõõdukas. Mandril sajab lörtsi, ida pool lund.

Tuul puhub öösel ja hommikul loodest ning on mõõdukas, pealelõunal pöördub lühiajaliselt läände ja seejärel taas loodesse ning hakkab tugevnema.

Vahetult enne keskööd on Hiiumaa ja Saaremaa lääne- ja loodeosas loodetuule puhanguid 22...26m/s.

Õhusooja on nii öösel kui päeval lääne pool 0...3°C, ida pool 0...-2°C.

Laupäeva (4.03.) öösel liigub madalrõhkkond üle Eesti. Hommikuks on kese juba ületanud Eesti lõunapiiri.

Selle vahetus läheduses pöördub kogu Eestis õhuvool loodesse ja algab külmema õhu sissetung. Sadu jätkub ja tugevneb ning läheb ka saartel üle lörtsiks, öö teises pooles juba lumeks.

Öösel puhub tormine loodetuul - Hiiumaa lääne- ja põhjaosas on puhanguid 22...26m/s. Päeval tuul aegamisi nõrgeneb.

Õhutemperatuur langeb öösel 0...-4°C-ni ja jääb samasse vahemikku ka päeval.

NB! Tasub mainida, et keerise keskme üleminekul otse üle Eesti sõltub ilm, eelkõige tuuleväljad väga otseselt trajektoorist. Seekord on Eesti läänepoolne osa väga piiripealne, kuid viimased mudelid paar päeva, et ka läänemaakonnad jäävad tormisesse alasse, eeskätt saared. Juhul, kui tsüklon otsustab kalduda veidi lääne või ida poole, siis on ka tuul meie saartel nõrgem.


Pühapäeval (5.03.) madalrõhkkond eemaldub kaugemale, kuid jääme selle kaugesse serva. Ilm on enamasti pilves, kohati võib näha nii päikest kui lumehooge.

Põhjakaare tuul nõrgeneb veelgi.

Õhutemperatuur on ööpäevaringselt lääne pool -1...-4°, öösel mandril -4...-10°C, öösel kui juhtub pikem selginemine olema, langeb mõne kraadi võrra madalamale. Päeval tõuseb ka mandril -1...-4°C vahemikku


Kommentaarid

 1. Statistik siin: Märtsi keskmine sel aastal Harkus tuleb miimusmärgiga. Näiteks -1,5. Tõenäosus selleks nii 80%.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma pigem teeks selle ennustuse märtsi lõpus.

   Kustuta
  2. Julge pakkumine ! Pigem see kõikuv jama jätkub ja nii ei saa mai kuust ka asja .

   Kustuta
  3. Mida kauem talv kestab, seda parem. Siis on lootust järsule lõpule nagu 2013 ja seetõttu ka lühikesele sopaperioodile.

   Kustuta
 2. Miinusmärgiga märts päästaks äkki kevade ka ära!

  VastaKustuta
 3. Statistik siin: See on võimalik aga pigem on ka aprill selline vinduv. Heal juhul Aprilli 1 pool veel jahe aga 2.pool juba soojem - nagu 2018 näiteks.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. 2019 oli samuti ilus soe aprill. See siiani viimane soe aprill. Tol korral oli sademeid rekordiliselt vähe. Mäletan, et muld tuhastus kuu lõpuks nagu muidu suviti, kuna polnud kaitsvat rohelust ereda kevadpäikese eest. Ja seda ka metsas. Aga kuna talvest oli veevaru all, siis põuda kui sellist ei olnud. (Nt ojades vett oli)

   Kustuta
  2. Ma ikka loodan, et seekord saame tänu miinuskraadisele märtsile jälle soojema aprilli/mai. Viimased 3 aastat on kevad igavesti vindunud. See kliima läheb meil väga käest ära kui hakkabki nii olema, et sisuliselt on ainult 2 aastaaega: 7-8 kuud pikk hilissügis-kevadtalv aastaaeg ja suvi. Sellist +15 kraadist kevad ja sügisilma nagu polegi enam.

   Kustuta
  3. Sõbrakesed, tee vist ei teagi, mis on tõeline vinduv ja külm kevad.

   Kustuta
 4. Stratosfäär ei suuda ka ära otsustada, mis ta teeb. Kõigub samamoodi, nagu maapealne temperatuur :)

  Täna jälle kena temperatuuritõus seal stratosfääris.

  VastaKustuta
 5. See temperatuuritõus stratosfääris ju tähendab külma?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Meile tähendab see reeglina külma jah. Nädalatagune tõus kajastub juba nädala lõpus, kui Eestini jõuab -15...-18° õhumass. Kuna aga ilm on pilves ja tuuline, siis selle õhumassi "võimed" meil täielikult ei avaldu.

   Kustuta
 6. Kuidas lumega lood märtsis? Saab veel lund ka või on lihtsalt külm?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ei erilist lund ega külma pole tulemas !

   Kustuta
 7. Statistik siin: Saad seda lund veel küllaga. Laupäev teeb otsa lahti.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ei ütleks küll, et küllaga. Mudelid üle 10 cm ei kipu näitama.

   Kustuta
  2. Statistik siin: Ma ei mõtlegi ,et laupäeval kohe 10 cm tuleb aga laupäevast hakkab pihta ja sealt edasi keskmiselt üle päeva koguaeg midagi juurde.

   Kustuta
 8. Arvan, et uue nädala lõpus jälle sulailm ja selline ei talv ega kevad kestab terve märtsikuu.

  VastaKustuta
 9. Uued mudelid näitavad Harjumaale küll 10+ cm lund.

  VastaKustuta
 10. See juba üle 10 päeva lubatav kohe-kohe tulev külmem ilme taas kord aina vindub ja vindub ning tegelikult on ikka soe edasi.

  Asja oli kommentaar, et pilvede ja tuule tõttu külma õhumassi "võimed eriti ei avaldu - aga soe ei küsi midagi, mine või jõululaupäeval kõrvitsaid istutama!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Parem loen horoskoope kui Teite analüüse siin ! Hea kui paar päeva ette suudate asja paika panna aga eks see ebamäärane nulli ümber lim jätkub ka märtsis .

   Kustuta
  2. Aga keegi ei keela horoskoope lugeda :) Ei hoia vägisi keegi kinni siin :)

   Kustuta
  3. Karu-Aabits ja Kuke-Aabits on ka päris head.

   Kustuta
 11. Tulgu või pakane, aga see krdi tuul võiks vaibuda juba.

  VastaKustuta
 12. Tundub, et nüüd ei näe mingi 2 nädalat järjest päikest. Masendav.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Külma märtsi puhul imelik jah. Täiskuud ka ei näe paraku. Just võiks, kuna paks sädelev lumi kuupaistes tekitaks tõelise Lapimaa tunde. Muide, 2013 külm märts pakkus pea et igapäevast päikest.

   Kustuta
  2. Päikeselise ilmaga ei oleks mul külma vastu midagi. Päike ise juba niivõrd soojendab, et kevadine tunne oleks ikka. Aga miinuskraadid ja lumesadu on küll talv mis talv.

   Kahjuks on viimased paar kevadet see praegune sünoptiline olukord väga tavaliseks saanud, et Gröönimal laiutab kõrgrõhkkond ja meil tiirutavad madalrõhkkonnad, mis tõmbavad arktikast külma õhku siia, aga pilves ja tuuline on ka. 2020-2022 oli see olukord pigem aprillis ja mais, aga sisuliselt sama asi, kogu aeg mingi külm tuul ja vastikud sademed.

   Kustuta
 13. Jälle see külma jutt. Lumi sulas tegelikult viimase 2-3 päevaga taaskord hoopis ära.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. No paar päeva nüüd olid soojemad. (aga ka mitte üle mõistuse, 2020 oli samal ajal vist juba mingi +10 sooja) Homsest alates näitab mul prognoosides ainult miinuskraade järgnevakas 10 päevaks.

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Sooja- ja kuumalaine 14.- 21.06.2023

Külmadele järgnev soojaperiood

Suvetorm 2.- 4.07.2023